Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Kętach

Strona główna » Artykuły i porady » Książki, które polecają nasze dzieci, czyli subiektywny przegląd literatury dziecięcej.

Książki, które polecają nasze dzieci, czyli subiektywny przegląd literatury dziecięcej.

Książki, które polecają nasze dzieci, czyli subiektywny przegląd literatury dziecięcej.

Książkowe typy Stanisława lat 5:

Autor: David McKee – seria o słoniu Elmerze. Każdy jest wyjątkowy i ma w sobie coś,
co wyróżnia go spośród innych. Elmer to słoń, do którego wszyscy przychodzą po radę. Zawsze podejmuje inicjatywę i potrafi zmotywować innych do działania. Jest dowcipny, cierpliwy, ma naturę badacza. Jego życiowe motto to: „sprawdźmy”, „poszukajmy”, „dowiedzmy się”. Umiejętności społeczne, pozycja w grupie i poczucie humoru – za to między innymi dzieci na całym świecie kochają Elmera.

Autor: Ramona Badescu- seria o Pomelo. Pomelo ma bardzo długą trąbę, czerwone policzki, duże oczy i ciągle buja w obłokach. Ma emocje wymalowane na twarzy, otacza go magiczna aura. Mieszka w ogrodzie, postrzega świat oczami dziecka, z jego dziwnościami
i śmiesznościami.

Autor: Rafał Klimczok – seria Nudzimisie. Kiedy się nudzisz, wołaj nudzimisia. Wrota Nudzimisiowa już otwarte! Odtąd już żadne dziecko nie będzie się nudzić! Wszystko zaczęło się od tego, że Szymek się nudził. Głośno wołał „nuuuuudzi mi się!, nuuuuudzi mi się!”.
I nudzimisie do niego przyszły… O przyjaźni przedszkolaków z tymi sympatycznymi stworkami, o odnudzaniu, super zabawie i niezwykłym miejscu – Nudzimisiowie dowiecie się z tych książek.

Autor: Renata Piątkowska.- seria o Tomku ( Opowiadania dla przedszkolaka, Opowiadania
z piaskownicy i Piegowate opowiadania, Opowiadania do chichotania) Historia
o przedszkolaku Tomku, który opisuje swoje życie w sposób niezwykle barwny i zabawny. „Mam na imię Tomek i chodzą do przedszkola. W moim przedszkolu, w domu i na podwórku dzieje się tyle fajnych rzeczy, że postanowiłem Warn o nich opowiedzieć. Na przykład
o czarnym lwie, który do mnie przychodzi w czasie leżakowania, o myszy Balbinie,
o mieszkańcu jabłka, o Szarzydłach-Straszydłach, o rurowych smokach i o wielu innych bardzo, bardzo ciekawych sprawach, które mogą się zdarzyć nawet w najzwyklejszy szary dzień.”

Książkowe typy Olgi lat 7:

Autor: Astrid Lindgren – „Przygody Pippi” („Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi
na pokład”, „Pippi Południowym Pacyfiku”), „Lotta z ulicy awanturników”. „Dzieci
z ulicy awanturników”, „Emil ze Smalandii”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Bracia Lwie Serce”.
Bohaterami tych książek są dzieci pełne fantazji, pomysłów – często ekstremalnych, myślące nieszablonowo, pakującie się nieustannie w kłopoty, albo śmieszne przygody,
nie znające pojęcia nudy i mające wielkie serca. Olga większość z tych książek ma w formie audioobooka, gdzie dodatkową atrakcją jest głos aktorki Edyty Jungowskiej, która interpretuje te teksty po mistrzowsku. …

Autor: Sven Nordquist „Pettson i Findus” to seria książeczek dla młodszych dzieci
o staruszku Pettsonie i jego przyjacielu, małym, sympatycznym kociaku imieniem Findus.
Findus nie jest zwyczajnym kotem: nie dość, że nosi ogrodniczki w zielone pasy to jeszcze mówi! No i nie trzeba dodawać, że wprowadza w życie staruszka wiele zamętu i radości. Piękne ilustracje umieszczone w tych książeczkach zachwycą niejednego małego czytelnika. W wersji audio niezrównany Jerzy Stuhr 🙂

Autor: Wojciech Widłak – seria o Panu Kuleczce. Krótkie, ilustrowane opowiadania dla dzieci w każdym wieku. Pana Kuleczkę chciałby znać każdy. Zapewnia bezpieczeństwo
i dyskretnie towarzyszy zabawie. Jest tolerancyjny, ale uczy poszanowania reguł. Zawsze jednak można liczyć na jego wybaczający uśmiech. Pan Kuleczka to idealny dorosły. Jego podopiecznymi są kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk. Każde z nich, choć bardzo się różnią, ma swoje miejsce w sercu Pana Kuleczki, który umie sobie poradzić
z rozbrykaną Katastrofą, wymyślić interesującą zabawę dla spokojnego Pypcia i przyciągnąć uwagę rozlatanej Bzyk-Bzyk. Bo w domu Pana Kuleczki nigdy nie jest nudno.

Autor: Hugh Lofting – seria książek o Doktorze Dolittle. Doktor Jan Dolittle to wielki uczony
i przyjaciel zwierząt. Dzięki papudze Polinezji nauczył się ich języka, po czym porzucił konwencjonalną praktykę lekarską i wraz z prosięciem Geb-Geb, małpką Czi-Czi, psem Jipem, kaczką Dab-Dab i sową Tu-Tu wyruszył w świat by pomagać chorym i potrzebującym zwierzętom, przeżywając przy tym mnóstwo przygód.

Autor: Tomasz Trojanowski „Kocie opowieści”. Herman, Zofia i Gienek, to koty mieszkające w domu Dużego. Duży ma do nich anielską cierpliwość, a jego pupile mnóstwo czasu i szalonych pomysłów. Uwielbiają, gdy coś się dzieje, a gdy jest nudno wpadają
na kolejny genialny pomysł. Potrafią nawet zmienić się w detektywów, gdy wymaga tego sytuacja. Ile zamieszania może wprowadzić trójka kotów? Dowiecie się z Kocich historii. Ale co się stanie, gdy dołączy do nich czteroletnia Julka? Całe towarzystwo świetnie się bawi, odwiedzając wiewiórki w parku, przygotowując przedstawienie, a nawet operując i lecąc
w kosmos!

Książkowe typy Antoniego lat 8:

Autor: J.R.R. Tolkien – Hobbit, Władca Pierścieni, Silmarillion, Dzieci Hurina, Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa, Niedokończone opowieści i inne. To absolutna klasyka literatury fantasy. Tolkien wykreował alternatywne światy i zamieszkujące je istoty – elfy, krasnoludy, smoki, niziołki i wiele, wiele innych. Stworzył języki którymi sie posługują
i niesamowite przygody które przeżywają. Do tego dodał klasyczną, ponadczasową walkę dobra ze złem i sukces gotowy. Jego książki od dziesięcioleci czytają dzieci i dorośli. Często wspólnie:)

Cała seria o Małej Reporterce Neli. Nela Mała Reporterka jest młodą podróżniczką, która dokumentuje i relacjonuje swoje przeżycia oraz fascynujące przygody z odkrywania najdalszych zakątków świata. Dzięki barwnym publikacją jej autorstwa możemy przenieść się w najdalsze zakątki świata i przeżyć niezapomniane przygody. 

Autor: Mathilda Masters ”321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim
się skończy 13 lat”.
Tytuł mówi sam za siebie 😀 niezwykła encyklopedia, która gromadzi
w sobie informacje na najróżniejsze tematy, dotyczące różnych dziedzin nauki oraz życia.
Z encyklopedii dowiemy się np. dlaczego króliki muszą jeść swoje bobki, żeby nie umrzeć
z niedożywienia, dlaczego zawody w najwyższym sikaniu pand są dla nich takie ważne oraz które zwierzę jest najbardziej jadowite na świecie. Od tej książki po prostu trudno się oderwać. Będzie nie tylko dawką porządnej wiedzy, ale przede wszystkim sprawdzi się jako propozycja świetnej zabawy.

Autor: Renata Piątkowska „Z przysłowiami za pan brat” Czy wiesz, dlaczego wpada się do kogoś jak po ogień? I dlaczego kot śpi, a myszy harcują? I kim był Zabłocki, który źle wyszedł na mydle? I kto ma węża w kieszeni?…Nie? To koniecznie przeczytaj tę książkę!
Renata Piątkowska o przysłowiach opowiada zajmująco, dowcipnie i z werwą. Skąd
się biorą? Co tak naprawdę znaczą? Dlaczego czasami wydają się takie dziwne? Do czego mogą się przydać? Każda zabawna historyjka nawiązuje do wybranego powiedzenia, opowiadając o sytuacjach dobrze znanych z codziennego życia, które mogą się zdarzyć każdemu dziecku i w każdej rodzinie.

Serie o czołgach i maszynach bojowych m.in. Ilustrowana encyklopedia Czołgi i pojazdy bojowe. Konkretne informacje o różnych maszynach bojowych wraz z ilustracjami, które potem można przerysowywać i tworzyć własne starcia bojowe.

Książki historyczne np. Historia Polski dla Wojtka, Husarskie skrzydła, Odzyskana niepodległość, Fajna ferajna … Dużo wiedzy historycznej przekazanej w przystępny sposób. Wiele ciekawych faktów historycznych, przekrój przez ważne momenty w historii Polski.

Książkowe typy Szymona lat 8:

Autor: Charles Perrault „Kot w butach”- bo kot gadał i był sprytny:)

Autor: Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko” bo zamieniło się w pięknego łabędzia.

Nic dodać nic ująć…. Dla uzupełnienia informacji obaj panowie (Perralut i Andersen)
są autorami licznych baśni. To absolutna klasyka gatunku:)

Książkowe typy Leny lat 11:

Początek formularza


Autor: Martin Widmark, seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, to cykl książek
o dwójce młodych przyjaciół rozwiązujących detektywistyczne zagadki.
  Lasse i Maja
to najlepsi przyjaciele, którzy chodzą do jednej klasy. Wydają się być zwyczajnymi dziećmi, nieposiadającymi żadnych nadzwyczajnych zdolności. To jednak pozory – dzięki swojej ciekawości, inteligencji, wyobraźni i pozytywnemu nastawieniu potrafią rozwiązywać prawdziwe kryminalne zagadki.

Swoje biuro detektywistyczne prowadzą w niewielkim szwedzkim miasteczku Valleby. Chociaż  biuro mieści się w piwnicy domu Mai, jest dobrze wyposażone. Znajduje się w nim wiele sprzętów pomocnych w pracy detektywa: lupa, aparat fotograficzny, sztuczne nosy, komputer i wiele innych.

Miasteczko, choć niewielkie, kryje w sobie wiele niezwykłych zagadek, które tylko czekają na rozwiązanie. 

To książki, dzięki którym Lena polubiła samodzielne czytanie, udoskonaliła jego technikę, dzięki czemu mogła przejść na czytelniczy wyższy level i polubiła skandynawskie kryminały:)

Autor: Agnieszka Stelmaszyk „Kroniki Archeo” to cykl jedenastu (jak dotychczas) książek przygodowo – detektywistycznych o przygodach pięciorga przyjaciół. Dzięki nim czytelnicy przenieść się mogą w świat tajemnic i sekretów bez konieczności opuszczania domowego zacisza. Seria pisana przez Agnieszkę Stelmaszyk wprowadza w magiczny świat i pozwala razem z bohaterami odkrywać skarby oraz głęboko skrywane tajemnice, ale i poznać mroczne klątwy. To wszystko muszą przezwyciężyć główni bohaterowie, na których od samego początku czyhają przeszkody, pułapki i wyzwania, z którymi muszą sobie poradzić. Ta tajemnicza seria trzyma młodych czytelników w napięciu już od pierwszej strony. Każdy tytuł niesie ze sobą zapowiedź przygody, o jakiej marzą młodzi ludzie i zabiera ich w niesamowitą podróż.

Autor: Brandon Mull – „Baśniobór” to cykl pięciu książek o przygodach rodzeństwa Kendry
i Setha w tajemniczym świecie. Gdy mają
mają spędzić wakacje u dziadka nie są tym zachwyceni. Dziadek wita ich całą serią zakazów i przestróg. Okazuje się jednak, że ten dziwny staruszek pełni bardzo ważną funkcję – jest strażnikiem niezwykłej krainy, Baśnioboru. Przez wieki Baśniobór był schronieniem czarodziejskich istot, żyjących według pradawnych reguł. Do dziś zamieszkują go w zgodzie zachłanne trolle, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki. Dzieci wcale nie zamierzają słuchać dziadka, który zakazuje zbliżać się im do lasu. Nie wiedzą, że łamiąc zakaz, uwolnią siły zła, którym będą musieli stawić czoła.

Autor: Christopher Paolini cykl „Dziedzictwo” („Eragon”, „Najstarszy”, „Brisingr”, „Dziedzictwo”). Eragon , młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Ale zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z „kamienia” wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków. Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią , która wzmacnia ich wzajemną siłę lecz jest trochę…nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja – Alagaesii – jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy. W książce znajduje się wszystko co niezbędne dla nowej generacji fantasy: heroiczne walki, tajemniczy spisek i … kobieta elf, która pojawia się w snach Eragona.

Autor: Marcin Szczygielski: „Omega„. Omega lubi grać na komputerze. W dniu swoich dwunastych urodzin dostaje emaila z linkiem do gry. Postanawia ją ściągnąć. Po kliknięciu enter cały jej świat zamienia się w jedną wielką grę. Aby wrócić do swojego normalnego życia Omega musi przejść wszystkie poziomy. Podczas pokonywania ich towarzyszy jej Dziecko, które rośnie w niesamowitym tempie. Twierdzi, że samo wybierze sobie płeć i imię, kiedy będzie na to gotowe, więc dziewczynka nazywa je po prostu Dzieckiem.
Podczas gry Omega uczy się wartości w życiu i cenienia dóbr, które nam ono oferuje.

OPINIE Książkowe typy Dominiki lat 12:

Autor: Erin Huner „Wojownicy” to cykl wieeeeeelu (nie jestem w stanie doliczyć się ilu faktycznie) książek o walecznych kotach, o odwadze, honorze lojalności i zaufaniu.
Od wieków cztery klany wojowniczych kotów dzieliły las według praw ustanowionych przez przodków. Jednak jeden z nich odrzucił odwieczny porządek, stwarzając zagrożenie dla pozostałych.
Bezwzględne koty z Klanu Cienia otaczają siedlisko walecznych, choć mniej licznych kotów z Klanu Pioruna. Błękitna Gwiazda, ich przywódczyni, i jej dumni wojownicy – Lwie Serce
i Tygrysi Pazur – nie poddadzą się bez walki, zdecydowani bronić za wszelką cenę swoich pobratymców i młodych. Gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, w lesie pojawia się zwyczajny, domowy kot, o którym mówiło proroctwo i który odmieni losy tych ziem….

WYPOŻYCZ Książkowe typy Patryka lat 13:

Patryk lubi książki akcji, science-fiction, gdzie dużo się dzieje, dlatego poleca:

Autor: J.K. Rowling „Harry Potter”. Cykl siedmiu powieści o przygodach młodego czarodzieja, które podbiły cały świat. Na liści bestsellerów znajduje się od lat, a ze względu na olbrzymią popularność doczekała się również ekranizacji wszystkich jej części. To wciągająca opowieść o świecie magii, przyjaźni, miłości i walce ze złem.

Autor: J.R.R. Tolkien – „Hobbit”. Historia powiada o wyprawie podjętej przez krasnoludów tworzących kompanię Thorina i towarzyszącego im hobbita nazwiskiem Bilbo Baggins do zajmowanej przez smoka Smauga Samotnej Góry w celu odzyskania zagarniętych skarbów
i dawnej siedziby krasnoludów. Po drodze, w jaskini Golluma, Bilbo Baggins znajduje pierścień, który daje mu moc bycia niewidzialnym. Po wydaniu powieść szybko zyskała uznanie czytelników. Wydawca poprosił autora o kontynuację zdarzeń, która ostatecznie ukazała się jako Władca Pierścieni.

KSIĄŻKI AUTORA

PODOBNE

DYSKUSJE

POWIĄZANE TREŚCI


Dodano niedziela, 26 kwietnia 2020 22:03

Skip to content