Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Kętach

Strona główna » Artykuły i porady » Pozycja spoczynkowa języka – co to takiego?

Pozycja spoczynkowa języka – co to takiego?

Język w sytuacji kiedy nie mówimy i nie jemy powinien być całą swoją powierzchnią ,,przyklejony” do podniebienia. To jest jego prawidłowe położenie, właściwa pozycja spoczynkowa.
Dlaczego to takie ważne?
Ponieważ tylko wówczas wszystkie mięśnie pozostają w równowadze a kości mają warunki do prawidłowego rozwoju!!!
Co się dzieje kiedy język ma niewłaściwą pozycję? Kiedy leży na dnie jamy ustnej lub między zębami?

Po pierwsze. Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka to osłabiona motoryka narządów artykulacyjnych i w prostej konsekwencji wady wymowy.

Po drugie. Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka ma wpływ na rozwój twarzoczaszki. Kości bowiem są niejako ,,rośnięte” przez mięśnie. Innymi słowy szczęka i żuchwa rośnie tak jak pracują na to mięśnie. Jeśli język nie pracuje odpowiednio na podniebieniu, staje się ono wąskie i wysoko wysklepione. To z kolei powoduje, iż zęby się tłoczą. Jeśli język zamiast na podniebieniu leży między zębami, rozszczelniają się łuki zębowe. A zatem nieprawidłowa pozycja języka powoduje wady zgryzu.

Po trzecie. Język zbudowany jest z mięśni wewnętrznych (te widać gdy wystawimy język z buzi) oraz zewnętrznych doczepionych do kości gnykowej, wewnętrznej części żuchwy oraz czaszki. Gdy pozycja języka jest prawidłowa to mięśnie zewnętrzne pozostają w równowadze, gdy jest zaburzona prowadzi to wad postawy (poprzez połączenia mięśniowe).

Dlatego miesjce języków jest na PODNIEBIENIU!!!

Renata Kuźma-Kozłowska


Dodano czwartek, 23 kwietnia 2020 7:35

Skip to content